Karabük’ün Safranbolu ilçesinde hayata geçirilen ilaçsız yaşam büyük ilgi gördü. Merkeze yoğun başvuru olması sebebi ile ek bina yapımına karar verildi. Esentepe Mahallesi’nde yapılacak yeni yer ise şimdiden heyecan uyandırıyor.

Safranbolu Belediyesi Şirin Fazlı Yeşilyurt Aktif Yaş Alma Merkezi’nde ek olarak içerisinde vatandaşların, Alzheimer hastalarını kayıt esasına göre güvenle emanet edebilecekleri Alzheimer Gündüz Yaşam Evi de yer alacak.

BELEDİYE BAŞKANI KÖSE, SOSYAL PROJELERLE ÖNE ÇIKIYOR

Safranbolu Belediye Başkanı Mimar Elif Köse göreve gelmesinin ardından Safranbolu halkının sosyal imkânlara çok daha fazla sahip olacağı projeler geliştirmeyi hedefledi. VBu amaçla bugüne Kadr birçok proje hayata geçirildi ve geçirilmeye devam ediliyor.

Hanımevi, Kadın Danışma Merkezi, Engelsiz Kafe gibi projelerden sadece birkaçı olarak öne çıkıyor. Halkın birlikte hem vakit geçirebileceği hem de sosyalleşebileceği ortamlar sunan Başkan Köse’nin en büyük çalışmalarından biri de Aktif Yaş Alma Merkezi oldu.

Açıldığı günden bugüne kadar fark yaratan ve yaşlı bireylerin üye olmak için adeta birbiriyle yarıştığı Aktif Yaş Alma Merkezi tam kapasite ile halka hizmet vermeye devam ediyor.

AKTİF YAŞ ALMA MERKEZİ’NE İLGİ BÜYÜK

Yaklaşık 150 üyesi bulunan merkezde sadece Safranbolu’dan değil Karabük’ten de çok sayıda üye yer alıyor. Yaşlılığın en önemli sorunlarından biri olarak gözüken Alzheimer hastalığını önlemek, düşme ve denge kaybının önüne geçmek amacıyla kurulan Safranbolu Belediyesi Aktif Yaş Alma Merkezi’nde, üyelere fiziksel ve zihinsel egzersizler, nefes çalışmaları, psikolojik destek, gerontolojik danışmanlık, akıllı telefon, seramik, el becerileri kursları, zekâ oyunları, bilgilendirme seminerleri gibi birçok aktivite uzman isimler tarafından sunuluyor.

1 Gerontolog, 1 sosyal hizmet uzmanı ve 1 psikolog tarafından yaklaşık 150 yaşlı birey hafta içi her gün Emek Mahallesi Sefa Sokak’ta kurulu bulunan Safranbolu Belediyesi Aktif Yaş Alma Merkezi’nin hizmetlerinden faydalanıyor. Öte yandan merkezde sunulan uygulamalar sayesinde bazı üyelerin doktorlarından gelen bilgiler üzerine antidepresan ilaçlarını kullanmalarına gerek kalmadığı öğrenildi.

YENİ SOSYAL PROJELERİN İMZASI ATILDI

Safranbolu Belediye Başkanı Mimar Elif Köse ile Hayırsever İş İnsanı Osman Yeşilyurt’un imzaladığı protokol üzerine yapımına başlanacak. Yeni yerinde daha geniş kapsamlı ve modern bir görünüme sahip olacak.

Safranbolu Belediyesi Şirin Fazlı Yeşilyurt Aktif Yaş Alma Merkezi’nin içerisinde Alzheimer Gündüz Yaşam Evi’de yer alacak. Burada yapılan etkinliklerle Alzheimer hastalığı bulunan bireylerin kaliteli zaman geçirmelerini sağlamak, zihinsel rehabilitasyon çalışmaları ile onları yaşama bağlamak ve yaşam kalitelerini artırarak hastalığın evre atlamasını geciktirmek hedefleniyor.

Diğer yandan hasta yakınlarına bir nebze olsun nefes aldırma ve omuzlarındaki ağır yükü hafifletmek adına kayıt esaslı olarak çalışılacak merkezde vatandaşlar Alzheimer hastalarını güvenle emanet edebilecekler ve gün bitiminde alabileceklerdir.