Karabüklülerin yakinen tanıdığı Serhat Tezsever hukuk mücadelesini kazandı. Karabük'de emniyet müdürlüğü yaptığı dönemde vatandaşların gönlünü çalan Tezsever'in ayrıldıktan sonra da Karabüklüler ile ilişkileri hiç kesilmedi. Bursa'da Polis Başmüfettişliği yaptığı dönemde zorunluğu emekliliğe sevk edilmesi üzerine hukuk mücadelesi başlatmıştı. Bir dönem Belediye Başkan yardımcılığı da yapan Tezsever uzunca bir süre önce açtığı davayı kazanmıştı. Ancak Süleyman Soylu'nun iş işleri bakanlığı ve Mehmet Aktaş ın Emniyet Genel Müdürlüğü döneminde göreve başlatılmamıştı.

Türkiye’nin başarılı emniyet müdürlerinden olan Serhat Tezsever, meslek hayatı boyunca komiser yardımcılığından başlayıp her rütbede görev yaparak 1. sınıfa kadar yükseldi. Bir çok operasyonda imzası olan ve çok sayıda ödülü bulunan Tezsever, Bursa’da da uzun yıllar görev yaptı. 
Çalıştığı yerlerde sevilen ve doğruluğu, dürüstlüğüyle gönüllerde taht kuran Serhat Tezsever, Karabük’e İl Emniyet Müdürü olarak atanınca burada da adından söz ettirdi. 
15 Temmuz hain kalkışmasının kahraman isimlerinden olan Tezsever, Bursa’da Polis Başmüfettişi iken zorunlu emekliliği sevk edilince, çok sevdiği mesleğine geri dönebilmek için yargıya başvurdu. 

Mahkemece görevine iadesine karar verilen Tezsever’in dosyası bir süredir İçişleri Bakanlığı’nda işlem bekliyordu. 
İçişleri’ndeki görev değişikliğinin ardından Soylu’nun yerine gelen Ali Yerlikaya, benzer durumda işlem bekleyen dosyalara onay verince Tezsever’e de dönüş yolu açıldı. Başarılı Emniyet Müdürü, bugün itibariyle eski görevine iade edildi.

Editör: Sait Alıcı