Yenice Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencileri sıfır atık projesi kapsamında okullarda atıl o k bulunan malzemelerden kedi evi üretimi yaptı. Atık malzemeleri geri dönüştürerek değerlendiren öğrenciler ayrıca soğuk havalarda sokakta yaşayan can dostlarımızı sıcak yuvaları ile buluşturdu. Karabük İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde gerçekleşen proje kapsamında Yenice Çok Programlı Anadolu Lisesi Mobilya ve İç Mekan Tasarımı öğrencileri atık malzemeleri kullanarak 50 kedi evi yaptı. Sıfır atık projesi kapsamında okullarda atıl o k bulunan ve kullanılmayan masa, dolap ve ahşapları geri dönüştüren öğrenciler sokaktaki dostlarını sıcak yuvalarına kavuşturdu. Üretilen kedi evleri gönüllü öğretmen ve öğrenciler tarafından rengarenk boyanarak kediler için hazırlandı. Öğrenciler tarafından geri dönüştürülerek yapılan evler Karabük Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde düzenlenen tören ile Karabük Belediyesi Sosyal Yaşam Merkezlerine, Muhtar ve Okul dağıtıldı.

Törene Vali Yardımcısı Muhammed Akın, Karabük Belediyesi Başkan Yardımcısı Seher Berker, İl Millî Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş, Karabük Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Özen, Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri, muhtarlar, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

"Kamu Kurumları O k Mama Desteği Vereceğiz"

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Vali Yardımcısı Muhammed Akın, İçişleri Bakanlığı genelgesi ve Vali Fuat Gürel'in talimatıyla sokak hayvanlarının korunmasına yönelik kurul oluşturulduğunu ifade etti.

Çalışmalar sonucunda 50 kedi evi yapıldığını anlatan Muhammed Akın "Karabük adına üstümüze düşen görevi yaptığımıza inanıyoruz. Valilik, İl Özel İdaresi ve kamu kurumları o k mama desteği vereceğiz. Bu zor hava koşullarında onları yalnız bırakmamış olacağız. Aynı çalışmalarımız, sokak hayvanlarının hepsini kapsayacak şekilde olacak." diye konuştu.

"Nevzat Akbaş Söz Konusu Projenin Öneminden Bahsetti"

Tören sonrasında değerlendirmelerde bulunan İl Millî Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş sıfır atık projesi kapsamında atıl durumda olan malzemelerle kedi evi üretimi gerçekleştiren Yenice Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Mahir Emre Doğuş başta olmak üzere üretimi yapan ve kedi evlerinin boyamasını gerçekleştiren öğretmen ve öğrencilere teşekkür etti.

Sokak kedilerinin kış mevsimini sıcak bir ortamda geçirebilecekleri artık yeni yuvalarının olduğunu belirten Akbaş, " Öğrencilerimiz Kedi Evlerini büyük bir zevkle yaptılar. Minik dostlarımızın üşümemesi için küçük de olsa katkımızın olmasından mutluluk duyduk. Bu projemiz bize dünyanın sadece insan ait olmadığını, en az kendimiz kadar diğer canlıları da gözetmemiz gerektiğini hatırlatmaktadır." dedi.

"Sıfır Atık Projesi Büyük Bir Sorumluluk Hareketidir"

Sokak hayvanlarını koruma konusunda hassasiyetle yaklaşıldığını ve sıfır atık projesi çerçevesinde üretilen kedi evlerinin çok anlamlı olduğunu kaydeden Nevzat Akbaş, "Sıfır atık projesi sadece bir çevre duyarlılığı projesi değil, insanlığın geleceği adına da büyük bir sorumluluk hareketidir. Bizlere emanet edilen eşsiz güzellikleri, yaşanabilir bir dünyayı gelecek nesillere layıkıyla aynı güzellikte devredebilmek hepimiz için boynumuzun borcudur.

Sıfır Atık Projesi aynı zamanda israfın önlenmesi, yenilenebilir temiz enerji kullanımının artırılması, atık miktarının azaltılması, sorumluluk ve aidiyet duygularının beslenmesi projesidir. Sonuç odaklı bir çalışma bir erdemdir, bir insanlık ölçütüdür. Onun içindir ki okul ve kurumlarımızda bu projeyi çok ama çok önemsiyoruz. Öğrencilerimiz, geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımız, gençlerimiz, okul sıralarında bu kazanımları elde etsin, bu değerlerle yetişsin istiyoruz." dedi.