Karabük Derin Haber – Karabük Haber'in Doğru Adresi

Azmettiricinin bulunamayışının üzerinden GÜN geçti.

Karabük Lezzet Şenlikleri Başladı

Karabük Lezzet Şenlikleri Başladı
Mevlüt Budak( [email protected] )
2.748 okundu.
21 Mayıs 2022 - 16:46

Geleneksel lezzetlerin tanıtılarak sergileneceği Karabük Lezzet Şenlikleri 20 Mayıs Cuma günü Safranbolu’da düzenlenen açılış etkinlikleri ile başladı. Kazdağlıoğlu Meydanı’nda başlayan şenlik kortej yürüyüşü ile beraber Hıdırlık Tepesi’nde devam etti. 

Karabük Valiliği koordinasyonunda 20-27 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Lezzet Şenlikleri Safranbolu ilçesinde başladı. Üniversitenin, kaymakamlıkların, belediyelerin, kurumların, muhtarlıkların, STK ve esnafların katkılarıyla gerçekleşecek 7 günlük şenlik boyunca yerel mutfağın sırları doku ve tatları sergilenecek. Kazdağlı Meydanı’nda halk oyunları gösterisi ile başlayan şenlik dolayısıyla Hıdırlık Tepesine kadar kortej yürüyüşü yapıldı.

Burada saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam eden etkinlik protokol konuşmaları ile devam etti.

İlk olarak burada konuşma yapan Kültür Turizm İl Müdürü İbrahim Şahin; “Türk mutfak kültürü gerek yurt içinde gerek yurt dışında farklı temalarda farklı zamanlarda çeşitli etkinliklerle tanıtılmaktadır. Bu tanıtımların daha etkin olması daha fazla ses getirmesi hem zaman ve kaynak israfının önüne geçilmesi amacı ile 21 – 27 Mayıs tarihleri Türk Mutfağı haftası olarak ilan edilmiştir.” şeklinde konuştu.

“Bu Lezzetlerin Geleceğe Taşınması Çok Önemli”

Turizm artık çok çeşitleniyor biliyorsunuz. Sadece kültür turizmi yada deniz turizmi yok. Gastronomi turizmi de artık son yıllarda trend olmaya başladı. Bizim bu bölgenin de kendine özel kendine has çok güzel yiyecekleri var. Bunların belki de yeniden yorumlanarak eskideki tariflerinin alınıp tekrar yorumlanarak geleceğe taşınması da çok önemli.” dedi.

“Safranbolu Turistik Tercihler Bakımından Önde Olan Bir İlçemiz”

Programda konuşan Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz dolu dolu bir üç gün Safranbolu’da inşallah daha sonra ilçelerimizde doyumluk bir Karabük geçireceğimizi düşünüyorum. Safranbolumuz tarihi, doğal, kültürel zenginlikleri ile turistik tercihler bakımından her zaman önde olan bir ilçemiz. ” ifadelerini kullandı.

“Safranbolu Bir Turizm Kentimizdir”

Safranbolu bir turizm kentimizdir. İnşallah bundan sonra sayısı artarak dışarıdan gelenler bizim misafirimiz olurlar. Biz Safranbolu sokaklarının ıssız, in cin top oynuyor, şeklinde gördük. Dışarıdan geleceklerin ne kadar değer ifade ettiğini anlamış olduk. O bakımdan misafirlerimize de layık olduğu değeri verelim. Hüsnü kabul gösterelim. İlimizi Safranbolumuzu diğer ilçelerimizi gezilier görülür değerde tutmakta hepimiz için fayda var diyorum. ” şeklinde konuştu.

“İyi Bir Başlangıç Yaptığımızı Düşünüyorum”

Karabük Valisi Fuat Gürel, “Böyle güzel bir günde güzel bir etkinliğin başlangıcını yapmak bize huzur verdi. İyi bir başlangıç yaptığımızı düşünüyorum. Pandemi öncesinde mutfağımızla ilgili bir gastronomi haftası ile ilgili etkinlikler yapabiliriz diye düşündük. Maalesef 2 yıllık bir pandemi süreci önümüzü kapattı” ifadelerini kullandı.
Şenliği bundan sonra geleneksel hale getirmek istediklerini aktaran Gürel, “Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan’ın önderliğinde asırlık tariflerle Türk mutfağı adı altında bir kitap ortaya çıkartıldı. BU kitapta özellikle ülkemizin binlerce kadim kültüründen esinlenerek gümümüze gelen tarifler yer almaktadır. Bizim de bu etkinliğe katkı da bulunmamız gerekiyordu. Bir günlük etkinlikle bu işi yapıp geçiştirmek olmazdı. Bundan sonraki yıllarda da geleneksel hale getirebilmek gerekir” diye konuştu.
Turizmin artık çeşitlendiğini ifade eden Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, “Sadece kültür, deniz turizmi yok. Gastronomi turizmi de son yıllarda trend olmaya başladı. Bizim bu bölgenin de kendine has çok güzel yiyecekleri var. Eski tariflerin yeniden alınıp tekrar yorumlanarak geleceğe taşınması çok önemli. Bu lezzet şenliklerinin de bunun başlangıcı olduğunu düşünüyorum” dedi.
Konuşmaların ardından Pasta Şefi Alper Tunga, incir uyutma tatlısı yaparken, Şef Osman Mahir Balıkçı çeşitli sunumlar sergiledi. Şeflerin sunumlarının ardından zerdeçal kazanının ateşinin yakılması etkinliğine geçildi. Etkinlik protokol üyelerinin yöresel ürünlerin yer aldığı stantları gezmesiyle sona erdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Karabük Derin Haber Copyright © 2022 - Tüm hakları saklıdır. Karabük'de Doğru Haberin Adresi.